Techninis projektas – būtinas kiekvienų statybų elementas

Techninis projektasLiaudies išmintis byloja, kad per gyvenimą būtina pasodinti medį, užauginti sūnų ir pasistatyti namą. Tačiau, kai pagaliau imsitės trečiosios užduoties, pamatysite, kokia kompleksiška, sudėtinga ir įvairių iššūkių kupina gali būti namo statyba. Nesvarbu, ar esate fizinis asmuo, trokštantis turėti nuosavą būstą, skirtą jums ir jūsų šeimai, ar esate statybų rangovas, siekiantis Vilnių priartinti prie Manhatano nauju dangoraižiu – niekaip neišsversite be techninio projekto. Supažindinsime jus, ką reiškia sąvoka techninis projektas, su kuo ji valgoma ir kokius pagrindinius elementus apima.

Techninis projektas – tai vientisas dokumentas, būtinas leidimui statybai gauti. Jame apsprendžiami tokie klausimai, kaip: projektuojamo statinio esminiai funkciniai, estetiniai, technologiniai bei kokybės reikalavimai. Vadovaujantis techniniu projektu ne tik gaunamas statybos leidimas, bet įgyvendinami ir kiti uždaviniai:

  • Parenkamas statybos rangovas. Atsižvelgiant į tai, kokio architektūrinio tipo ir paskirties pastatas planuojamas, būtina pasirinkti tinkamą statybos rangovą. Dažnai statybų įmonės specializuojasi tik tam tikroje sferoje. Pasirinkus tinkamai užtikrinamas maksimalus būsimo pastato kokybiškumas.
  • Pagal techninį projektą rengiamas darbo projektas, kuriame detalizuojama visa statybų eiga, smulkiai aprašomas tikslas ir procesas.
  • Parenkami statybos produktai ir įrenginiai. Specialistai, sudarantys techninį projektą, net tik sukuria kruopštų pastato brėžinį su visomis būtinomis detalėmis – nuo pamatų konstrukcijų, iki elektros instaliacijos plano – bet ir parenka reikalingus statybai produktus, apskaičiuoja tikslų jų kiekį. Taip pat nurodoma, kokie specifiniai įrenginiai bus reikalingi tam tikram darbui atlikti.
  • Statybos darbų atlikimas. Pagal projekte pateiktus nurodymus vykdomas ir visas statybos procesas. Nurodomas darbų eiliškumas, jų specifikacija, aprašomi paaiškinimų reikalaujantys procesai.

Prieš rengiantis namo statyboms rekomenduojama kreiptis į specialistus. Tik patyrę konstruktoriai ir inžinieriai sudarys tinkamą techninį planą, kuriame bus visos reikiamos dalys: sklypo planas, konstrukcijų, vandentiekio ir nuotekų šalinimo, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, dujofikavimo, elektrotechnikos, telekomunikacijų, apsauginės signalizacijos, gaisrinės signalizacijos sistemų brėžiniai bei kitos dalys, priklausomai nuo statinio reikalavimų.

Techninis projektas – pradinis ir svarbiausias statybų etapas, kuris nulems tolimesnę darbu eigą ir juos paspartins arba sulėtins. Šiai užduočiai rinkitės savo amatą išmanančius asmenis, kurie užtikrins, kad visa statybų veikla eitų kaip per sviestą.