Medienos gaminiai: kodėl juos reikia rinktis atidžiai?

Mediena yra labai populiari ir dažniausiai naudojama medžiaga statybose. Tinkamai parinkti medienos produktai  lemia bet kurio statinio ilgaamžiškumą, praktiškumą, patogumą ir išorinę išvaizdą. Teigiamas savybes, kurias suteikia kokybiška mediena namams, galima vardinti be galo. O štai skubotai priimti sprendimai gali pridaryti daug problemų ateityje. Tad ką reikia žinoti kad pasirinkti medienos produktai būtų išties kokybiški?

Pats svarbiausias klausimas renkantis medieną – kokią rūšį pasirinkti konkrečiam pastatui. Be abejonės, vienokia mediena tiks gyvenamam namui, kitokia – vasaros pavėsinei ir dar skirtinga – pirties statybai. Jeigu kalbėsime apie ekonomiškumą, tai pačios tinkamiausios medienos rūšys – eglė ir pušis. Šių medžių rieves šaltos oro sąlygos stipriai sutankina, tad mediena tampa itin atspari temperatūros kaitai ir įvairiausiems mechaniniams pokyčiams.

Manoma, jog medžio amžius turi nemažą įtaką statinio kokybei, tačiau meistrai rekomenduoja didesnį dėmesį atkreipti į produkto sausumą. Tik sausa mediena gali užtikrinti, jog statinys bus ilgaamžis ir su laiku nepareikalaus remonto darbų.

Kitas svarbus klausimas, renkantis medžio produktus statyboms – tinkamesnė kalibruota ar paprasta pjautinė mediena? Kalibruota mediena – tai labai tikslių matmenų konstrukcinė medžiaga. Vadinasi kiekvieno tašo stipruminės savybės yra įvertintos atsižvelgiant į atsparumą lenkimui, tempimui, slėgimui. Kalibruota mediena daugiausiai naudojama karkasinių namų statybose. Tokia yra mūsų šalies statybų praktika.

Kalbant apie medžio produktus Lietuvoje, reikia pasakyti, jog mūsų šalyje dažniausiai sutinkama trijų stiprumo klasių kalibruota mediena: C-18, C-18 ir C-24. Tuo tarpu, paprasta pjovimo mediena nėra rūšiuojama pagal stiprumą. Tai rodo, jog iš pirmo žvilgsnio du vienodi medžio tašai gali atlaikyti labai skirtingas apkrovas. Todėl ten, kur bus didelės apkrovos neabejotinai rinkitės didesnio stiprumo kalibruotą medieną. Tuomet būsite tikri, jog jūsų statinys,  nesukeldamas jokių rūpesčių, stovės ne vieną dešimtį metų.