Kai kurie gyventojai piktinasi: greitieji kreditai jiems neišduodami visai

kreditaiDabar, kai greitieji kreditai siūlomi tik tiems, kurie laiku vykdo įsipareigojimus, nemaža dalis gyventojų piktinasi, jog jie tokiomis finansinėmis paslaugomis pasinaudoti negali visiškai. Tas pasipiktinimas labiausiai išaugo dar po pernai priimtų įstatymų pataisų, kuriomis siekta užkirsti kelią skolinimuisi tiems, kurie skolinasi neatsakingai. Piktintis vartotojams nereikėtų, nes minėtos įstatymų pataisos priimtos visai pagrįstai. Jos jau davė vaisių – sumažėjo blogųjų paskolų skaičius, o taip pat sumažėjo ir išduodamų smulkiųjų vartojimo kreditų skaičius. Tai reiškia, kad žmonėms, kurie anksčiau skolinosi nemažas sumas trumpam laikui, dabar ir yra sunkiausia gauti tokias paskolas. Pagal skaičiavimus daugelis asmenų dabar skolintis trumpam laikui nebegali, nes tokie kreditai nėra lengvai grąžinami.

Ekspertai pabrėžia ir kitą tendenciją: kreditai imami rečiau, bet didesnėmis sumomis.

Minėtomis pataisomis buvo siekta užkirsti kelią neatsakingam skolinimuisi, tačiau finansų specialistai pateiktoje Lietuvos banko ataskaitoje mato, kad bendra vartotojų skola kreditų bendrovėms nei kiek nesumažėjo – ji išaugo. Tokia padėtis susiklostė dėl paprastos priežasties – įstatymų pataisos paskatino skolintis didesnes sumas ilgesniems laikotarpiams, nes šie kreditai išduodami daug lengviau. Trumpalaikes paskolas gauti sunku dėl to, kad išduodant jas tam tikriems asmenims, būtų pažeidžiami kreditingumo vertinimo nuostatai, o už tai kredito įstaigos gauna baudas.

Ilgalaikiai kreditai sėkmingiau išduodami dėl to, kad pagal visą skolinimo tvarką nemažas pajamas gaunantys asmenys sumoka žymiai mažesnes mėnesio įmokas, tačiau jas moka ilgesnį periodą. Tokiais atvejais, kredito bendrovės paskolas išduoti gali ir jos nepažeistų minėtų nuostatų ir bendrovės negautų baudos.

Kreditai, kuriuos išduoda neatsakingos bendrovės, dažniausiai priveda prie baudų ir licencijų netekimo.

Kaip jau minėjome, kredito įstaigos negali šiaip sau skolinti pinigų tiems, kurių kreditingumas neįvertinamas. Net jeigu jis įvertinamas atmestinai, tai kredito įstaiga vis tiek sulaukia baudos. Įdomiausia tai, kad kredito įstaigoms, reguliariai pažeidžiant mokumo vertinimo principus, netgi atimamos licencijos ir jos jau nebegali užsiimti kreditų teikimo veikla. Lietuvoje yra jau ne viena kredito įstaiga, kuriai buvo atimta licencija. Jeigu jūs manote, kad kreditas jums buvo išduotas neteisėtai, tai turėtumėte patys kreiptis į Lietuvos banką.