Darbas užsienyje: kur vyksta lietuviai?

darbuotoju nuoma

Jei nesibaiminate pakeisti gyvenamąjį miestą ar net šalį vardan savo ir savo šeimos gerbūvio, šis straipsnis bus Jums vienas iš naudingų gidų prieš pasirenkant šalį, į kurią vyksite dirbti. Pateiksime sutrumpintą apžvalgą, koks dažniausiai pasirenkamas lietuvių darbas užsienyje bei kur geriausia ieškoti darbo pasiūlymų užsienyje.

Lietuvių kryptys darbui užsienyje kinta

Populiariausios lietuvių kryptys darbui užsienyje ilgą laiką buvo Didžioji Britanija, Vokietija, Skandinavijos šalys, Olandija, Ispanija, Graikija ir, žinoma, Jungtinės Valstijos, jei pavyko laimėti Žalią kortelę ar gauti darbo vizą. Tačiau besikeičiant politinai bei ekonominai situacijoms šalyse, keičiasi ir emigracijos kryptys.

Dėl kylančio pragyvenimo lygio ir minimalaus atlygio Lietuvoje, tokios kryptys darbui užsienyje, kaip pavyzdžiui, Ispanija ar Graikija, jau mažiau patrauklios, nes pragyvenimo lygis Lietuvoje tampa panašus. Dėl politinių permainų – Brexit, srautai mažėja į Didžiąją Britaniją. Skandinavijos šalys išlieka patrauklios dėl darbo režimo, kuris yra maždaug 40 valandų per savaitę ir tai yra mažiau nei kitose šalyse. Tačiau Švedija praranda savo buvusį patrauklumą dėl itin didelio emigrantų antplūdžio iš trečiųjų šalių, kas sukuria didesnę konkurenciją nekvalifikuoto darbo rinkoje ir apsunkina galimybes įsidarbinti ir apsigyventi.

Vokietija išlieka stabili lietuvių kryptis darbui užsienyje. Šioje šalyje politinė situacija, sveikatos ir socialinės apsaugos sistema stabili, o pragyvenimo lygis aukštesnis nei Lietuvoje. Nedarbo lygis Vokietijoje yra vienas žemiausių Europoje, todėl vietinė rinka nėra perpildyta darbo jėga, o tai atveria daug galimybių įsidarbinti ir užsieniečiams. Dėl to net ir praradus darbą yra galimybė sugrįžti į darbo rinką greitai.

Darbas užsienyje – pirmiausia, atlikime namų darbus

Darbas užsienyje be kalbos gali pasirodyti misija neįmanoma. Tačiau neišsigąskite. Visų pirma, nepamirškite, kad dauguma emigravusių lietuvių būtent taip ir išvyko – nemokėdami arba silpnai mokėdami užsienio kalbą. Antra, beveik visos pamėgtos lietuvių šalys darbui užsienyje turi informacinius tinklalapius, kuriuose pateikiama detali informacija apie įsidarbinimo galimybes, dokumentų tvarkymą, apgyvendinimo galimybes, transportą ir net laisvalaikį. Kartais sakoma, kad išvykę dirbti lietuviai nėra draugiški vieni kitiems, bet informaciniuose tinklalapiuose jie noriai ir išsamiai dalinasi asmenine patirtimi.

Jei domina darbas Vokietijoje, apsilankykite svetainėje vokietija.de. Joje daug reikalingos informacijos kur ir kaip ieškotis darbo, koks uždarbis šalyje, kokie reikalingi darbo dokumentai, kada galima pretenduoti į nedarbingumo statusą, pensiją. Taip pat ten gyvenantys lietuviai dalinasi informacija apie įvairių kursų ir mokslų sistemą ir galimą paramą mokslams, pataria kaip Vokietijoje organizuoti darbą ir vaikų priežiūrą. Pateikiami įvairūs svarbūs adresai ir kontaktai įvykus nenumatytoms situacijoms.

Jei domitės Norvegijos kryptimi, daug panašios informacijos pateikiama svetainėje norvegija.org. Airijos lietuviai dalijasi patirtimi svetainėje airija.ie, anglijos lietuvių populiariausios svetainės anglija.lt ir londoniete.lt.  Yra ir daugiau informacinių svetainių, tokių kaip uzsienos.lt, kurios pateikia bendros informacijos apie daugiau šalių vienoje vietoje. Jos gali būti naudingos, kam aktualus sezoninis darbas užsienyje ar darbas užsienyje vasarai, nesigilinant daug į gyvenimo toje šalyje ypatumus. Tačiau jei domitės ilgalaikiu darbu užsienyje ir konkrečia šalimi, naršykite toje šalyje gyvenančių lietuvių svetaine apie darbą ir gyvenimą būtent toje šalyje, tokiose svetainėse rasite daugiau informacijos.

Įdarbinimo agentūros – lengvesnis kelias į darbą užsienyje

Darbas užsienyje vyresnio amžiaus žmonėms, moterims ar darbas užsienyje be kalbos dažnai kelia daugiau klausimų ar baimių. Daugelį atsakymų į kylančius klausimus galima rasti minėtose emigravusių lietuvių informacinėse svetainėse. Tačiau, jei turite daugiau abejonių, geriau keliaukite tiesiai į įdarbinimo agentūrą, kuri ne vienerius metus dirba su patikimomis pasaulyje žinomomis įmonėmis užsienyje. Jugum.lt – bene greičiausiai auganti profesionalų komanda, padedanti kandidatams įsidarbinti itin greitai. Tenka pastebėti, jog konkurencija tarp įdarbinimo agentūrų yra didelė, todėl šiais laikais agentūros brangina kiekvieną norintį dirbti užsienyje ir tikisi, kad sėkmingai įsidarbinęs žmogus rekomenduos konkrečios įdarbinimo agentūros paslaugas savo draugams.

Įdarbinimo agentūros darbui užsienyje paprastai turi ilgalaikius ryšius su darbdaviais užsienyje, juos pažįsta, žino jų darbo aplinkos specifiką, darbo sąlygas, tad gali Jums geriau patarti, kuri įmonė tinkamesnė būtent Jums. To iš darbo skelbimo internete pats gali ir nenumatyti. Įdarbinimo agentūros pasiteisina ir, jei jums aktualus darbas užsienyje su apgyvendinimu, arba aktualus darbas užsienyje poroms. Agentūra jums patars ir pateiks konkrečių galimybių, nes specifiniai ieškančiųjų darbo poreikiai joms yra – kasdienybė.

Kiekviena šalis dirbti ir gyventi yra savaip žavi, savaip nustebina ir praturtina. O iššūkiai mūsų laukia net tik svečioje šalyje, jų pakanka ir gimtojoje šalyje. Kartais vos keli metai darbo ir gyvenimo užsienyje atveria mumyse naują ir platesnį požiūrį ne tik į savo gyvenimą, bet į pasaulį bei visus žmones.