Ar verta tirti vandenį namie?

Lietuvoje vandens kokybės gali pavydėti daugelio kitų šalių gyventojai. Taip yra dėl to, jog čia vandentiekiu tiekiamas požeminis vanduo, kuris yra tiriamas ir kontroliuojamas. Tačiau gyventojai, kurie naudoja savo gręžinių vandenį, negali būti tikri dėl juose esančio vandens saugos. Tad, ar verta tirti vandenį namie ir kokie tyrimo būdai taikomi, aiškinsimės šiame straipsnyje.

Nemokami vandens tyrimai >>

Vandens būklė Lietuvoje

Nemokami vandens tyrimaiLietuvoje požeminis vanduo gali turėti per didelę gamtinės geležies ir mangano koncentraciją, todėl vandentiekio vandens  teikėjai jį papildomai nugeležina.

Užteršta atmosfera,  žemės ūkio ir buitinės veiklos padariniai teršia gruntinį vandenį, todėl iš šachtinių šulinių imamas vanduo gali būti stipriai užterštas.  Nepaisant to, dar nemaža dalis Lietuvos gyventojų jį naudoja..

Specialistų teigimu, užterštas vanduo labai kenksmingas, ypač besilaukiančioms moterims, kūdikiams. Todėl labai svarbu įsitikinti, kad vanduo, kurį vartojame yra kokybiškas ir saugus.

Kokie vandens  tyrimai reikalingi?

Už vandentiekio vandens kokybę yra atsakingas jo teikėjas, tačiau žmonės, naudojantys šachtinių šulinių vandenį, jį turi prižiūrėti patys. Siekdami sužinoti naudojamos vandens kokybės rodiklius, žmonės turėtų geriamą vandenį tirti. Vandenį, kurį naudoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių, tiria valstybė nemokamai, tačiau kiti už tyrimus turi susimokėti.

Ar galima šiuos tyrimus atlikti namuose?

Užterštas cheminiais junginiais vanduo gali neturėti specifinio skonio, kvapo ir spalvos. Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio kvapo, skonio ar spalvos. Didesni šių junginių kiekiai ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija, vadinamasis „pamėlusių kūdikių“ sindromas.

Ar verta tirti vandenį namie? Tikrai ne, nes  šulinių vanduo tiriamas atliekant mikrobiologinius bei cheminius tyrimus, kurių namų sąlygomis atlikti neįmanoma.  Šie tyrimai atliekami laboratorijose, dėl jų reikia kreiptis į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos skyrių.

Apibendrinant galima teigti, gruntinis Lietuvos vanduo užterštas azoto junginiais ir organinėmis medžiagomis, o požeminiame vyrauja per didelis geležies ir mangano kiekiai. Tačiau sprendžiant klausimą, ar verta tirti vandenį namie, ar kreiptis į specializuotas laboratorijas, būtina pasitarti su šios srities specialistais.