Kaip išsirinkti lazerinį nivelyrą?

lazerinis nivelyrasPrieš kelis dešimtmečius žodis nivelyras būdavo žinomas tik siauram specialistų ratui ir reikšdavo viena – tai optinis nivelyras, su kuriuo galima dirbti tik baigus specializuotas geodezijos arba statybos studijas. Laikui bėgant atsirado vis daugiau prietaisų, kuriuose yra žodis nivelyras. Tai ir elektroninis ir lazerinis nivelyras. Yra ir lazerinį gulsčiuką vadinančių lazeriniu nivelyru. Kad nebūtų painiavos, apibrėžkime kas yra lazerinis nivelyras. Tai prietaisas, turintis besisukantį lazerio spindulį, kuris formuoja 360º plokštumą. Lazerinis gulsčiukas taip pat gali formuoti 360 laipsnių plokštumą, bet tai atlieka ne besisukantis spindulys, o optinės prizmės laužiamas spindulys.

Nors, laikui bėgant, lazeriniai nivelyrai techniškai darėsi vis sudėtingesni, jų naudojimas vis paprastėjo. Šiuo metu kiekvienas, norintis sau palengvinti statybos ir remonto darbus, gali nesunkiai perprasti kaip veikia lazerinis nivelyras.

Pagrindinės lazerinio nivelyro panaudojimo sritys yra darbai atliekami lauke arba labai didelėse patalpose. Dirbant su lazerio spindulį gaudančiu imtuvu, lazerinio nivelyro veikimo zona gali siekti iki 1000 m.

Pagal nivelyro suniveliavimo mechanizmą, lazeriniai nivelyrai gali būti automatiniai arba neautomatiniai. Pastaruosius išgulsčiuoti teks patiems pagal šonuose esančių gulsčiukų padėtį. Automatiniai visą tai atliks patys. Tai yra žymiai patogiau bei tiksliau, bet atitinkamai ir brangiau kainuoja.

Kitas kriterijus – tai veikimo plokštumos. Ji gali būti horizontali, horizontali su nuolydžiais, vertikali. Jei jums reikia išlieti pamatus, išsikasti tvenkinį, paruošti pagrindą grindims, tikriausiai užteks lazerinio nivelyro su horizontalia plokštuma.

Nuolydžiai patogu, kai reikia kloti kanalizaciją, dėti trinkeles, šaligatvius, tiesti kelius, formuoti landšaftą su nuolydžiu.

Lazerinis nivelyras nuolydį gali formuoti keliais būdais. Tai gali būti neautomatinis nuolydis, kai vartotojui pačiam reikia išsiskaičiuoti nuolydį ir pakreipti horizontalią lazerio plokštumą. Pusiau automatinis nuolydis leidžia įvesti skaitinę nuolydžio reikšmę į prietaiso valdymą ir prietaisas pats suformuos reikiamą posvyrį. Šie nuolydžiai turi minusą, kad lazerinis nivelyras neatsimena posvyrio reikšmės, todėl po kiekvieno sujudinimo reikia pasitikrinti ar nuolydis išliko teisingas. Lazerinis nivelyras su visiškai automatiniais nuolydžiais šią problemą išsprendžia. Šių nivelyrų kaina santykinai yra didelė ir jie dažniausiai naudojami kelių, geležinkelių tiesime, didelių plotų formavime, naudojant automatines greiderių sistemas.

Atliekant darbus su nuolydžiais, pravers lazerinis nivelyras su spindulio sekimo funkcija. Ši funkcija pakreipia veikimo plokštumą pagal spindulio imtuvo padėtį.

Lazerinis nivelyras su vertikalia plokštuma dažniausiai naudojamas fasadų montavime. Taip pat ši funkcija pravers statant kolonas, tiesiant tvorą, atliekant vidaus darbus.

Dar viena svarbi lazerinio nivelyro savybė, tai lazerio spindulio spalva. Lazerio spindulys lauke tampa beveik nematomas. Jei jums reikia vizualiai matyti spindulį, vertėtų pagalvoti apie žalio spindulio prietaisą. Žmogaus akis šį spindulį mato apie keturis kartus geriau nei raudoną.

Rinkdamiesi lazerinį nivelyrą, atkreipkite dėmesį į jo komplektaciją. Visada komplekte turėtų būti lazerio spindulio imtuvas. Dažniausiai būna pakraunamos baterijos su pakrovėju. Kartais komplekte gali būti stovas ir liniuotė, bet labiausiai tikėtina, kad juos reiks pirkti atskirai.

Labai svarbu pardavėjo paklausti apie jo galimybes užtikrinti prietaiso techninį aptarnavimą. Lazerinis nivelyras techniškai sudėtingas prietaisas, ir net žinant bendras kalibravimo taisykles, patiems jį sukalibruoti sunkiai įmanoma.

 

Kokį lazerinį nivelyrą rinktis, visų pirma, apsprendžia darbų apimtys ir pobūdis bei piniginės storis. Jei išsirinksite brangiausią prietaisą, tikėtina, kad jis turės visas aprašytas funkcijas. Bet žinodami, kokius darbus numatote atlikti, visada pagalvokite, koks prietaisas bus jums finansiškai naudingiausias.

 

Straipsnį parašė UPONA